EEG Biofeedback


Co to jest Biofeedback?

EEG - Biofeedback to specjalistyczny trening mózgu, podczas którego za pomocą sygnału EEG przekazywana jest informacja o stanie umysłu pacjenta.Biofeedback to biologiczne sprzężenie zwrotne polegające na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu, dzięki czemu może on nauczyć się modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie, np. fale mózgowe czy napięcie mięśni. Metoda została stworzona w Amerykańskim Centrum Badań Kosmicznych NAS. Pierwotnie stworzona do szkolenia astronautów i pilotów, którzy w warunkach ogromnego stresu muszą bezbłędnie wykonywać złożone czynności. Aktualnie technika EEG Biofeedback jest stosowana przez lekarzy, pedagogów, psychologów, logopedów i rehabilitantów jako znaczące narzędzie diagnostyczne, profilaktyczne i korekcyjne.

Jak to działa?

Trening przebiega raczej w formie zabawy, aniżeli męczącej pracy. Jednakże pacjent po treningu może uskarżać się na zmęczenie. Pacjent siedzi wygodnie w fotelu i obserwje widoczne na monitorze wideogry, obrazujące przebieg jego fal mózgowych (czynność bioelektryczna mózgu przekazywana jest do komputera za pomocą elektrod umieszczonych na głowie pacjenta). Wykorzystuje się tutaj sprzężenie zwrotne między stanem psychicznym, a czynnością neurofizjologiczną mózgu. Osoba poddawana terapii, spełniając ustalone kryteria ćwiczeń gry – ma wpływ na własny obraz fal mózgowych. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, dziecko otrzymuje nagrodę w postaci wzrokowej (otrzymuje punkty). Dzięki metodzie EEG Biofeedback osoba poddawana treningowi uczy się czynności swojego mózgu. Uczy się, jak pozytywnie zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgowych (wzmacniać pożądane i hamować niepożądane fale mózgowe) ponieważ stan naszego umysłu i zachowanie łączą się we wzorcu pracy mózgu.

Ból podczas treningu?

Trening EEG Biofeedback jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Podobnie jak aparat EKG rejestruje sygnał emitowany przez serce, tak samo aparat EEG Biofeedback rejestruje sygnał emitowany przez mózg, który jako znacznie słabszy niż sygnał EKG musi być wzmocniony przez głowicę EEG Biofeedback.

Cel treningu EEG Biofeedback

Celem treningu EEG Biofeedback jest poprawa funkcjonowania dziecka poprzez polepszenie czynności bioelektrycznej mózgu wraz
z ukierunkowaniem i wzmocnieniem koncentracji uwagi oraz hamowaniem stanów nadmiernego pobudzenia. Trening EEG Biofeedback wpływa pozytywnie na korę mózgową przywracając równowagę zaburzonym wartościom amplitud fal mózgowych. Poprawia się: koncentracja uwagi, szybkość myślenia, kreatywność, pamięć, polepsza się nastrój, samoocena, sen, równocześnie pacjent uczy się relaksu. Treningi prowadzą zatem do poprawy pracy mózgu, co skutkuje ogólną poprawą funkcjonowania organizmu ludzkiego. Metodę tę stosuje się dla doskonalenia zdrowia, pokonywania trudności w uczeniu się, wspierania przy intensywnej nauce i pracy oraz wspomagania leczenia zaburzeń psychosomatycznych.

Dla kogo trening EEG Biofeedback?

EEG Biofeedback znajduje zastosowanie przy:

- zaburzeniach uwagi, koncentracji,

- nadpobudliwości psychoruchowej,

- problemach szkolnych (dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia itp.),

- rozwojowych zaburzeniach mowy,

- stanach lękowych, tremie, obniżonej samoocenie w rehabilitacji po urazach czaszki, udarach i wielu innych,

- zaburzeniach snu,

- zaburzeniach lękowych i fobiach,

- wstydliwości i tremie,

- migrenach,

- jąkaniu,

- i wielu innych.

 

Metoda jest wskazana również osobom zdrowym w celu:

- poprawy szybkości zapamiętywania, uczenia się i przypominania materiału, również w zakresie języków obcych,

- przygotowania do uzyskania lepszych wyników sportowych (sukcesy skoczka narciarskiego A. Małysza były w dużej części zasługą terapii Biofeedback),

- przygotowania do uzyskania lepszych wyników przez uczniów,

- dla osób obciążonych stresem, dużą odpowiedzialnością, pracujących twórczo itp.

Jak długo trwa terapia?

Czas trwania terapii ustala się indywidualnie, w zależności od stopnia złożoności problemu oraz od względnego tempa przyswajania treści (krzywej uczenia się).
W przypadku głębokich dysfunkcji terapia jest długoterminowa (np. epilepsja, afazja - 90 sesji, ADHD 40-60 sesji).

Niekiedy jednak wystarczy – w przypadku drobniejszych trudności u dzieci zdrowych - ok. 30 spotkań (jest to minimalna loczbza spotkań aby zauważyć różnicę)

Efekty treningu

Badania wskazują, że 90% osób dostrzega korzystny wpływ treningu. Niektórzy rodzice - po zakończonej terapii Biofeedback w poradni zauważają znaczące zmiany w funkcjonowaniu swoich dzieci
(np. lepsza koncentracja w szkole, zwiększenie płynności czytania, większa sprawność pisania), niektórzy zaś widzą te zmiany, lecz
w mniejszym nasileniu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że trening Biofeedback wymaga systematyczności i cierpliwości, motywacji, woli oraz współpracy z prowadzącym. Osiągnięcie dobrych wyników przez osobę poddawaną terapii nie pojawia się od razu, lecz wymaga co najmniej kilkunastu treningów (od 30 spotkań). Aby treningi były skuteczne, odstęp między treningami nie powinien wynosić więcej niż 7 – 10 dni, najlepiej zaś, jeśli treningi odbywają się w trybie 2 –3 razy tygodniowo. Treningi o mniejszej częstotliwości np. 1 raz tygodniowo łączą się z dłuższym czasem oczekiwania na efekty treningów.

Na ostateczny wynik terapii ma wpływ: indywidualna plastyczność i fizjologia mózgu oraz motywacja.


bottom